مدار سایر آی سی فرمول ها سیم پیچ ترانزیستور ترایاک،تریستور دیود خازن مقاومت لحیم کاری ابزار تعریف روش آموزش خانه
ivarmajidi آشنایی با گروه دیگری از قطعات 

Ultrasonic Sensors  مافوق صوت
حسگر فراصوت
ساس کار حسگرهای فراصوت مشابه رادار یا ردیاب صوتی، تشخیص ویژگی‌های هدف از طریق تحلیل بازتاب امواج رادیویی یا صوتی می‌باشد. حسگرهای فراصوت امواج صوتی با فرکانس بالا ایجاد می‌کنند و موج بازتاب شده را دریافت و تحلیل می‌کنند. این حسگرها با محاسبهٔ زمان بین فرستادن سیگنال و گرفتن بازتاب، فاصلهٔ جسم را محاسبه می‌کنند. از این فناوری می‌توان در اندازه‌گیری سرعت و جهت باد یا میزان پر بودن یک مخزن استفاده کرد. برای اندازه‌گیری سرعت و جهت، یک دستگاه از چندین گیرنده استفاده می‌کند و از روی فاصلهٔ نسبی آنها سرعت را اندازه می‌گیرد. برای اندازه‌گیری میزان مایع داخل یک مخزن نیز کافیست فاصله از سطح مایع اندازه گرفته شود. کاربردهای دیگر شامل ردیابهای صوتی(sonar)، بخورها (Humidifier)، فراوانگاری (سونوگرافی فراصوت)، دزدگیرها و آزمایش‌های غیر مخرب(Nondestructive testing) می‌شود. به طور معمول از فرستنده و گیرنده‌هایی استفاده می‌شود که با تبدیل انرژی الکتریکی به صوتی امواج صوتی بالاتر از ۲۰ کیلوهرتز ایجاد می‌کنند و با دریافت بازتاب امواج صوت را بار دیگر به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کنند تا قابل اندازه‌گیری و نمایش باشند. مشکلات عمدهٔ این فناوری شکلهای گوناگون سطوح اجسام و چگالی یا غلظت مواد است. به عنوان مثال وجود کف در سطح یک مایع این عمل را مختل می‌کند.

تاريخچه اين سنسور به سال 1912 میلادی و بعد از غرق شدن کشتی تایتانيک بر می گردد . بعد از غرق شدن تایتانیک دانشمندان به دنبال راه حلی برای تکرار نشدن این فاجعه افتادند، که اگر کاپتان کشتی به هر دلیلی قادر به دیدن جلو کشتی نبود وسیله ای هشدار دهنده او را از وجود مانع مطلع سازد . در سال 1912 میلادی آقای L F Richartson با الهام از طبیعت و استفاده از مسیریابی خفاشها موفق به ساخت سنسور فراصوتی شد . خفاشها به دلیل بینایی ضعیف و حساس به نو ر، از امواج فراصوتی برای تشخیص موانع استفاده می کنند . اما از آن سال تا کنون که نزدیک به یک قرن از آن می گذرد این سنسور کاربردهای فراوانی در زندگی ما پیدا کرده است.

از آنجایی که کریستالهای پیزوالکتریک هنگام اعمال نیرو به آنها، ولتاژ تولید می‌کنند، می‌توانند در آشکار ساز فراصوت مورد استفاده قرار گیرند. برخی سیستمها از اجزاء فرستنده و گیرنده جدا استفاده می‌کنند در حالیکه سیستم‌های دیگر تنها از یک فرستنده- گیرنده پیزوالکتریک تشکیل می‌شوند. راه‌های دیگر برای ایجاد کردن و ردیابی کردن تغییر شکل بر اثر مغناطیس(magnetostriction)و تحریک خازنی (capacitive actuation) می‌باشد.
کاربردها

چند نمونه از کاربردهای حسگرفراصوت:

کاربرد در دزدگیر اتوموبیل و وسیله هشدار دهنده فاصله در اتوموبیل
استفاده در ثبت دقیق ترین زمان ممکنه در ورزش دومیدانی
استفاده در باک هواپیما برای فهمیدن مقدار سوخت (سنسور تشخیص سطح مایعات)
استفاده در کنترل دور ماشین های صنعتی
کاربرد در علم هواشناسی جدید (سنسور فشار)
دبی متر اولتراسونیک


کاربرد در پزشکی

حسگر فراصوت در پزشکی، در شکلها و اندازه‌های مختلفی موجود هستند که در عکس برداری از قسمتهای مختلف بدن کاربرد دارند. حسگر ممکن است بر روی سطح قسمت هایی از بدن قرار گیرد ، پزشکانی که از روشهای فراصوتی استفاده می‌کنند، اغلب از یک سیستم مکان یاب(Probe positioning system) برای نگه داشتن مبدل فراصوت استفاده می‌کنند.

کاربرد در صنعت

سنسورهای فراصوت برای ردیابی و آشکار سازی هدفها و اندازه‌گیری فاصله آنها در بسیاری از کارخانه‌های خودکار به کار می‌روند. سنسورها با یک خروجی دیجیتال (روشن یا خاموش) برای یافتن وجود هدف و سنسورهایی با یک خروجی دیجیتال که به طور تناسبی بر حسب فاصله سنسور تا هدف تغییر می‌کند، موجود هستند. به علت اینکه سنسورهای فراصوت به جای نور از صدا برای آشکار سازی استفاده می‌کنند، در کاربردهایی که سنسورهای فوتوالکتریک(سنسورهای فوتوالکتریک) قابل استفاده نیستند، به کار می‌روند. این سنسورها راه حل خوبی برای آشکارسازی اجسام شفاف و اندازه‌گیری سطح مایع هستند؛ کاربردهایی که سنسورهای فوتوالکتریک به علت عدم بازتاب نور از سطح هدف دچار اخلال می‌شوند. رنگ هدف و/یا بازتاب بر سنسورهای فراصوت تأثیر نمی‌گذارد که در نتیجه می‌توانند در نور زیاد عمل کنند. انواع دیگر مبدلها در دستگاههای تمیز کننده دارای سنسور فراصوت به کار می‌روند. یک مبدل فراصوت به یک فولاد ضد زنگ که با یک حلال (معمولاً آب یا ایزو پروپانول) پر شده است، اضافه می‌شود و بعد موج مربعی به آن اعمال می‌شود که انرژی لرزشی به مایع می‌دهد.
           
منابع کمکی: دانشنامه آزاد ، جستجوگر گوگل

 
   Alligator ,Test Clips
گیره سوسماری و لیدهای تست


Arduino / Sparkfun
آردوینو، ماژول آماده


Batteries
باطری ها


Breadboards
برید برد، کمکی


Buzzers, Beepers
صدا دهنده ها، بازرها


Circuit Breakers
قطع کننده های (دستگاه) مدار


Crimp Terminals
 سرسیم ها و فیش ها


Crystals
نوسان ساز، کریستال


Electroluminescent Strips
رقص نور، درخشنده ها


Fuse Holders
جافیوزی


Fuses
فیوزها


Heat Sinks
حرارت گیر، هیت سینک


Indicators
نشان دهنده، شاخص ها


Inductors
القاء کننده ها،اینداکتور


Lasers
 لیزر


LCDs Displays
ال سی دی های نمایشگر


LEDs
ال ای دی های گوناگون


Opto Electronics
الکترونیک دیداری، نوری


Perf Boards
بردهای آزمایشی، برید برد


Photocells ،Photoresistors
قطعات وابسته به نور،فتوسل


Piezo Elements
قطعات پیزو


potentiometers
پتانسیومتر،مقاومت قابل تغییر


Relays
رله ها


Sensors
سنسورها


Solar Panels,Photovoltaics
صفحات خورشیدی، سلول های نوری


Solder & Accessories
لحیم کاری


Solenoids
سلونوئید،سیم پیچ استوانه ای


switch
انواع سوئیچ


terminal
ترمینال


Thermal Fuses
فیوزها و سوئیچ های حرارتی


Transducers
ترانس دیوسر


Tubing
روکش های (ماکارونی) سیم و کابل


Ultrasonic Sensors
سنسورهای ما فوق صوت

ivarmajidi,By:smmi,1394/09/16    07Dec2015      

دیدگاه شما  Your Comment

free counters